Turkey

Aziz Vukolos’taki parti haberlerine Büyükşehir’den açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda yankı uyandıran Aziz Vukolos Kilisesi’nde parti yapılmasına dair görüntülerle ilgili kamuoyuna açıklama yaptı. Büyükşehir’den yapılan açıklamada, organizasyonun İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgisi olmadığı söyledi. Öte yandan açıklamada, kiralama bedelinin de, ‘kiralama şartlarına uymadığı’ gerekçesiyle iade edilerek, tutanak tutulduğu belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Aziz Vukolos Kilisesi’ndeki partiyle ilgili yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Kamuoyuna,
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yıllında restore ederek kente kazandırdığı Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi kültür sanat, konser, toplantı etkinlerinde kullanılmaktadır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi zaman zaman burasını ücretli veya ücretsiz etkinliklere tahsis etmektedir. Bir ay önce (4 Haziran akşamı) kültür merkezinde, özel bir şirketin “Gençlik festivali” adıyla, içki satışı yapılmayacağı başvurusuyla gerçekleşen oganizasyon Konak Kaymakamlığı ve Emniyet’ten de izinlidir. Organizasyonun belediyemiz ile ilgisi yoktur. Kiralama şartlarına uymadığı gerekçesiyle tutanak düzenlenmiş, şirketin teminatı iade edilmemiştir.
1927 yılında Asar-ı Atika Müzesi olarak açılan daha sonra değişik amaçlarla kullanılan yapının tarihi geçmişine saygı gereği gerekli hassasiyet gösterilmektedir.
Bizimle ilgisi olmayan organizasyonun Rum Ortodoks Toplumu’nu incitmesinden son derece üzgünüz.
Açıldığından beri onlarca organizasyonun yapıldığı tarihi mekanın bundan sonraki etkinliklerde bu hassasiyetlere dikkat edilerek kullanımı konusunda gerekli özen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gösterilecektir.
Birkaç kez özel izinle burada ayin yapılması İzmir’de yüzlerce yıldır devam eden yerel hoşgörü ve anlayışın sonucudur. Bu hoşgörü ve anlayışın devamı konusunda bizim irademiz tamdır, herkesin de gerekli hassasiyet ve ihtimamı göstereceğine inanıyoruz.
Saygılarımızla…
İzmir Büyükşehir Belediyesi”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button